1. PIT-2 — co to jest, jak wypełnić? Polski Ład 2022

PIT-2 — co to jest, jak wypełnić? Polski Ład 2022

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Rządowy program Polski Ład, od momentu gdy 1 stycznia 2022 r. wszedł w życie, zaczął budzić kontrowersje i zamieszanie ze względu na skomplikowane i niejasne zasady. Wraz z nim na tapetę powrócił temat tzw. PIT-2.

W tym artykule przeczytasz, co to jest PIT-2, jak należy go wypełnić i kiedy złożyć. Dowiesz się również, czy obecnie powinieneś składać u pracodawcy takie oświadczenie i po co się to robi.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Co to jest PIT-2?

PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dokładnie taką informację możesz przeczytać na formularzu takiego dokumentu. 

Co to dokładnie znaczy? Każda osoba, która uzyskuje przychód ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej, wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej i zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy, ma obowiązek opłacać zaliczkę na podatek dochodowy (17 lub 32% części pensji powyżej progu podatkowego — zależnie od rocznego przychodu).

Jeśli złożysz PIT-2, zaliczka zostanie pomniejszona o ulgę podatkową (1/12 kwoty zmniejszającej podatek). To po prostu oznacza, że dostaniesz większe wynagrodzenie netto (na rękę).

PIT-2 — jak wypełnić oświadczenie pracownika?

Najczęściej taki dokument składa się przy podpisywaniu umowy w nowej firmie. Nie ma jednak tego obowiązku — decyzja zależy wyłącznie od Twojej woli. Możesz również podpisać PIT-2 w każdym miesiącu przed otrzymaniem  wypłaty.

PIT-2 u jednego pracodawcy podpisuje się tylko raz — nie trzeba tego robić co roku. Pierwsza deklaracja jest ważna przez cały czas trwania stosunku pracy, do momentu rozwiązania umowy o pracę lub wycofania oświadczenia pracownika. 

Wzór PIT-2 znajdziesz pod tym linkiem. Jak go wypełnić? Wystarczy, że w odpowiednie rubryki druku wpiszesz swoje dane — w lewym górnym rogu podasz numer pesel lub NIP, a poniżej imię, nazwisko i datę urodzenia. Następnie musisz uzupełnić nazwę firmy, w której pracujesz (czyli płatnika składek) i datę złożenia dokumentu. Na koniec musisz się podpisać. I to wszystko. 

PIT-2 dotyczy tylko osób zatrudnionych na umowie o pracę. Nie mogą go więc składać prowadzący działalność gospodarczą, pracujący w ramach B2B oraz zatrudnieni na umowę zlecenie lub dzieło. Jeśli pracujesz u kilku pracodawców, oświadczenie lepiej złożyć tylko u jednego z nich (w innym przypadku, możesz być zmuszony do dopłacenia podatku po zakończeniu roku). 

PIT-2 dla osób do 26. roku życia

W Polsce pracujące osoby przed ukończeniem 26. roku życia są zwolnione z naliczania zaliczek na podatek od wynagrodzeń. Dlatego też nie ma potrzeby, aby przed 26. urodzinami składały PIT-2.

PIT-2 a działalność gospodarcza

Osoby, które osiągają dochody z działalności gospodarczej (nawet gdy są jednocześnie zatrudnione na umowę o pracę), nie mogą złożyć oświadczenia dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W takim przypadku kwota wolna od podatku uwzględniana jest przy wyliczaniu podatku od dochodów z działalności gospodarczej.

PIT-2 2022: co zmienia Polski Ład?

Wejście w życie Polskiego Ładu i postanowień Ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, wprowadziło zamęt w kwestii PIT-2. Dlaczego?

Zmniejszenie zaliczki na podatek dochodowy związane jest ściśle z kwotą wolną od podatku — a jej podniesienie to jedna z podstawowych zmian Polskiego Ładu. Przed wejściem programu w życie wynosiła 8000 zł, obecnie jest to 30 000 zł.

W związku z tym, przed wdrożeniem programu kwota zmniejszająca zaliczkę wynosiła 525,12 zł, czyli 43,76 zł miesięcznie (przy dochodach od 13 001 do 85 528 zł brutto). Obecnie natomiast — 5100 zł rocznie (425 zł miesięcznie).

Jeśli więc nie złożyłeś PIT-2, pracodawca nie może obniżyć Ci zaliczki na podatek dochodowy o 425 zł. Nie martw się jednak — te pieniądze nie przepadną, wrócą do Ciebie wraz ze zwrotem podatku.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jakieś pytania dotyczące PIT-2? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie pomogę Ci rozwiać wątpliwości.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Pit 2

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: