Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
W pracy czujesz się wyczerpany psychicznie i fizycznie? Od dłuższego czasu odczuwasz znużenie, irytację i brak przyjemności z pracy, ale nawet urlop nie pomaga Ci się zregenerować? To mogą być objawy wypalenia zawodowego.
Z tego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać syndrom wypalenia zawodowego. Wyjaśnię Ci, czym jest wypalenie zawodowe, jakie są jego przyczyny i skutki oraz możliwe metody leczenia. Na końcu podpowiem Ci, co możesz zrobić, by nie dopuścić do tego syndromu w przyszłości.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Wypalenie zawodowe (inaczej syndrom wypalenia zawodowego albo burnout) występuje, gdy praca, która kiedyś dawała satysfakcję, staje się nieprzyjemna i męcząca zarówno fizycznie, jak i psychicznie, a pracownik przestaje rozwijać się zawodowo.
Tak rozumiane wypalenie zawodowe to efekt chronicznego stresu w pracy, który nie został odpowiednio złagodzony. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) syndrom wypalenia zawodowego obejmuje:
Christina Maslach, znana psycholog z Uniwersytetu Kalifornijskiego, twierdzi, że wypalenie zawodowe można podzielić na trzy etapy:
Warto jednak mieć na uwadze, że według niektórych badaczy wypalenie zawodowe jest formą depresji i tak też powinno być leczone.
Poza tym niektóre z powyższych objawów mogą świadczyć o innych chorobach (lub do nich prowadzić), dlatego jeśli je odczuwasz, najlepiej skonsultuj się z lekarzem lub psychologiem. Możesz też wykonać specjalistyczny test wypalenia zawodowego — np. Maslach Burnout Inventory (MBI) albo Kwestionariusz Wypalenia Zawodowego (LBQ).
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Wypalenie zawodowe to efekt długotrwałego stresu, który może mieć wiele różnych przyczyn. Jeden trudniejszy projekt albo kłótnia z przełożonym nie sprawią, że następnego dnia opadniesz z sił.
Na wypalenie zawodowe najbardziej narażeni są pracownicy socjalni, psychologowie, nauczyciele oraz pracownicy służby zdrowia — a więc osoby, które na co dzień mają kontakt z ludźmi i ich (często poważnymi) problemami. Jeśli nie będą potrafili się emocjonalnie zdystansować i odpocząć, to bardzo możliwe, że dopadnie ich syndrom wypalenia zawodowego.
Do powstania problemu przyczyniają się także czynniki zewnętrzne, m.in.:
Według Christiny Maslach dużą rolę odgrywa tu samo środowisko pracy. Jeśli jest ono wrogie i zbyt wymagające pod względem emocjonalnym i psychologicznym, to łatwiej o wyczerpanie. Dlatego odpowiedzialność za samopoczucie pracownika nie spoczywa wyłącznie na nim, ale też na barkach całej firmy.
Inne przyczyny wypalenia zawodowego to m.in. pracoholizm, brak możliwości rozwoju i awansu, zły szef, wykonywanie czynności pozbawionych sensu (np. pracując w korporacji), mobbing w pracy oraz poczucie bezsilności (takim ryzykiem są obarczeni np. onkolodzy).
Jeśli czujesz, że dopadło Cię wypalenie zawodowe, udaj się do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Od 1 stycznia 2022 r. pacjenci z objawami tego syndromu mogą również otrzymać od psychiatry zwolnienie lekarskie, czyli tzw. L4. To bardzo ważne, bo długotrwały stres i przemęczenie mogą prowadzić do poważnych chorób.
Czujesz, że to ostatni moment, by coś zmienić? Oto kilka pomysłów, jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu:
Przeczytaj też: Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku?
W profilaktyce wypalenia zawodowego duże znaczenie ma też samo środowisko pracy. Jeśli więc jesteś pracodawcą i chcesz zapobiegać wypaleniu zawodowemu pracowników, zadbaj o:
Jeśli to zrobisz, to ryzyko, że Twoi pracownicy poczują się wypaleni, będzie znacznie niższe.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Odczułeś wypalenie zawodowe na własnej skórze? A może masz dodatkowe pytania na ten temat? Zostaw swój komentarz na forum poniżej.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Wypalenie zawodowe
Średnia:
Piszą o nas: