Workation - co to znaczy? Jak znaleźć najlepsze miejsce?

Termin workation pochodzi od angielskich słów work („praca”) i vacation („wakacje”). Dlatego coraz częściej tłumaczy się go jako pracowakacje albo pracowczasy. Oznacza on pracę zawodową wykonywaną zdalnie z dowolnego miejsca na świecie, które jest atrakcyjnie turystycznie.

 

Z tego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega workation i co na ten temat mówią przepisy. Dowiesz się także, jak znaleźć idealną miejscówkę na pracowakacje — w Polsce i za granicą.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

workationNIE
workationTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Workation — co na to przepisy?

 

Pandemia COVID-19 zmieniła nasze podejście do pracy zawodowej. Według danych GUS, na początku 2021 roku ponad 14% Polaków pracowało zdalnie. Zaś nasze badanie o pracy zdalnej wykazało, że aż 38% osób oczekuje, że również w przyszłości pracodawca pozwoli im na pracę w domu.

 

Jednak wystarczy zamienić dom na hotel lub apartament, by zarabianie przez internet weszło na zupełnie inny poziom. Mowa o workation, czyli łączeniu pracy zawodowej z wakacjami.

 

A co na temat workation mówią przepisy?

 

Jak na razie — niewiele. Kwestia pracy zdalnej nie jest bowiem uregulowana w polskim prawie

 

Co prawda, w ustawie z dn. 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych dopuszcza się świadczenie pracy i zarabianie z domu lub poza biurem:

Art. 3. § 1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).

 

Jednak ten zapis dotyczy wyłącznie okresu pandemii. W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę trudności mogą nastręczać chociażby kwestie podatkowe albo zbadanie okoliczności ewentualnego wypadku przy pracy.

 

Dlatego na dłuższy workation poza granicami kraju najczęściej decydują się freelancerzy i właściciele startupów. Ale nawet jeśli do nich nie należysz, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś świadczył swoją pracę zdalnie z bardziej atrakcyjnego miejsca na terenie Polski — np. w Bieszczadach, na Mazurach czy w Trójmieście.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

2. Jak znaleźć idealne miejsce na workation?

 

Ideą workation jest przebywanie w miejscu, które zapewnia zarówno możliwość odpoczynku, jak i komfortowe warunki pracy (w tym dostęp do internetu).

 

Dlatego cyfrowych nomadów raczej nie spotkasz na kempingach, a w hotelach, pensjonatach lub mieszkaniach do wynajęcia. Chodzi o to, by szybko i sprawnie wykonywać swoje zadania, a po pracy odetchnąć od codzienności — zwiedzać, nawiązywać znajomości, poznawać inne kultury — bez konieczności marnowania za każdym razem urlopu wypoczynkowego.

 

Regiony turystyczne coraz częściej wydzielają specjalne wioski, które mogą pomieścić określoną liczbę osób na workation. W ich ofertach można znaleźć m.in. miejsca noclegowe i strefy coworkingu z dostępem do wi-fi, a nawet zniżki na wybrane produkty lub usługi. 

 

Takie wioski funkcjonują już m.in. na Maderze, Arubie, Malcie, w Chorwacji, Hiszpanii czy Kostaryce. A z czasem ich liczba zapewne będzie rosnąć.

 

Żeby znaleźć idealną miejscówkę na workation — za granicą lub w Polsce — warto skorzystać z kilku stron dedykowanych podróżującym pracownikom:

 

 

Ale możesz też po prostu wybrać docelowe miejsce pracy, a potem poszukać hotelu lub apartamentu z szybkim i stabilnym internetem.

 

3. Workation — czy warto zostać cyfrowym nomadą?

 

Choć workation dla wielu brzmi jak marzenie, nie każdy może sobie na to pozwolić. Niektóre osoby skarżą się na samotność poza biurem i z dala od rodziny. Inni mają problemy z prokrastynacją, czyli ciągłym odwlekaniem zadań.

 

Dlatego workation to opcja dla osób, które potrafią dobrze zarządzać swoim czasem. Warto też pamiętać, że pracowakacje nigdy nie powinny być zamiennikiem tradycyjnego urlopu — wolny tydzień lub dwa, w których trakcie nie będziesz zaglądać do służbowego laptopa, pomoże Ci uniknąć wypalenia zawodowego.

 

Ale jeśli masz problem z utrzymaniem work-life balance, to nowe otoczenie może być dla Ciebie dobrym pretekstem do zmiany trybu życia — chociażby po to, by po sumiennym wykonywaniu obowiązków w pełni cieszyć się życiem w raju na ziemi.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Chciałbyś zostać cyfrowym nomadą i masz więcej pytań? A może byłeś już na workation? Napisz w komentarzu!

Oceń ten artykuł: workation
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło

O autorze

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo