1. Trzynastka 2024: kiedy będzie, dla kogo i ile wynosi?

Trzynastka 2024: kiedy będzie, dla kogo i ile wynosi?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Trzynastka — czyli trzynasta pensja lub trzynasta emerytura — to dodatkowe wynagrodzenie wypłacane raz w roku emerytom i rencistom oraz pracownikom budżetówki, m.in. nauczycielom i urzędnikom. Jest to zatem dodatkowy bonus, który w nowym roku zasila portfele wielu Polaków.

W tym artykule poznasz zasady przyznawania trzynastki. Dowiesz się, jak obliczyć wysokość trzynastej pensji dla pracowników oraz ile wynosi trzynastka dla emerytów i rencistów w 2024 roku.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Trzynastka 2024 dla pracowników — co musisz wiedzieć?

Trzynastkę, czyli dodatkową wypłatę w roku, reguluje ustawa z dn.12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Według przepisów prawo do trzynastej wypłaty przysługuje pracownikom:

 • państwowych jednostek sfery budżetowej
 • urzędów administracji publicznej, organów kontroli, ochrony prawa, sądów i trybunałów
 • samorządowych jednostek budżetowych i zakładów budżetowych
 • biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich
 • klubów, kół i zespołów parlamentarnych.

Niektórzy pracodawcy w sektorze prywatnym również decydują się na wypłatę trzynastki swoim pracownikom, jednak nie jest to ich obowiązek.

Jest tylko jeden warunek: trzeba być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to umowa na czas określony czy nieokreślony, na cały czy na pół etatu. Trzynastkę dostanie również pracownik budżetówki zatrudniony na umowę o zastępstwo.

Aby nabyć prawo do pełnej trzynastki (lub jej części), trzeba przepracować co najmniej 6 miesięcy. Jednak nie zawsze — bo ustawodawca przewidział wyjątki m.in. dla nauczycieli, nauczycieli akademickich, a także osób przebywających na urlopach dla rodziców oraz w pracy sezonowej nie krótszej niż 3 miesiące.

Kiedy trzynastka nie przysługuje?

W określonych sytuacjach pracownik może stracić prawo do trzynastki. Należą do nich:

Kiedy będzie wypłacana trzynastka?

Trzynastka powinna zostać wypłacona do końca marca następnego roku kalendarzowego — np. trzynastkę za 2023 rok powinieneś otrzymać do końca marca 2024 roku. Za niedotrzymanie tego terminu pracodawca może zostać ukarany. Również trzynastą emeryturę otrzymuje się do końca marca kolejnego roku kalendarzowego.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Ile wynosi trzynastka i jak ją obliczyć?

Wysokość trzynastki jest uzależniona od sumy wynagrodzeń otrzymanych przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje mu to świadczenie. Wynosi ona 8,5% tej sumy i obejmuje m.in.:

A jeśli pracownik nie przepracował pełnych 12 miesięcy, jego trzynastka zostanie obliczona proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

Przykład:

Pani Agnieszka przepracowała w urzędzie pełny rok kalendarzowy, zarabiając 5000 zł brutto miesięcznie. W tym czasie otrzymała również nagrodę roczną w wysokości 10 000 zł brutto. Jej trzynastka wyniesie więc 5950 zł brutto (ponieważ (5000×12+10000)×8,5%=5950).

Trzynastka dla nauczycieli

Według art. 48 Karty nauczyciela, nauczyciele szkół publicznych otrzymują trzynastkę na takich samych zasadach jak pozostali pracownicy budżetówki. Oznacza to, że wynosi ona 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez nauczyciela w ciągu roku kalendarzowego i jest wypłacana do końca marca kolejnego roku.

3. Trzynastka dla emerytów i rencistów 2024 [netto i brutto]

Trzynastka dla emerytów i rencistów to dodatkowe świadczenie roczne. Jest wypłacane od 2019 roku, gdy w życie wszedł rządowy program Emerytura Plus.

Prawo do trzynastej emerytury mają wszystkie osoby, które pobierają emeryturę, rentę lub inne wybrane świadczenia wypłacane przez ZUS. Wystarczy, że na dzień 31 marca danego roku posiada się któreś z poniższych uprawnień:

 • prawo do emerytury (w tym emerytury pomostowej, częściowej, okresowej emerytury kapitałowej)
 • prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych)
 • prawo do renty szkoleniowej, rodzinnej lub socjalnej
 • prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego
 • prawo do świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych
 • prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
 • prawo do świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Ile wynosi trzynasta emerytura?

Trzynastka dla emerytów i rencistów zawsze ma wysokość minimalnej emerytury. Od 1 marca 2024 roku wynosi więc 1780,96 zł brutto (czyli 1620,67 zł netto). Dla wielu osób nie jest to zatem dosłownie trzynasta emerytura, którą otrzymywało się w pozostałe miesiące w roku. Dobra wiadomość jest taka, że trzynastka jest zwolniona z podatku dochodowego i opłaty na ubezpieczenie zdrowotne.

Jak i kiedy wypłata trzynastej emerytury?

Trzynastka dla emerytów i rencistów jest wypłacana wraz ze świadczeniami za kwiecień danego roku. A w przypadku osób uprawnionych do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych — w maju, razem z tymi właśnie świadczeniami. Nie trzeba w tym celu składać żadnych wniosków do ZUS, ponieważ pieniądze zostaną wypłacone „z urzędu”.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz więcej pytań na temat trzynastki? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Trzynastka

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: